Friday, April 18, 2014
News

Friday, Oct. 04, 2013

National Merit Scholarship semifinalists named

Story Tools

print story Print email this story to a friend E-Mail AIMAIM reprint storyReprint

tool name

close
tool goes here

The National Merit Scholarship Corporation has announced the names of about 16,000 semifinalists in its scholarship program for 2014.

The semifinalists are eligible to continue in the competition for roughly 8,000 National Merit Scholarships worth about $35 million, which will be offered next spring.

The students represent fewer than 1 percent of U.S. high school seniors. They were the top scorers in each state on a qualifying test taken as juniors. About 1.5 million students took the test nationwide.

These seniors from Kansas-side high schools are this year’s semifinalists:

Blue Valley High School: Luke Z. Chen, Alec C. Newport, Rachel A. Phillips, Macy L. Rainer, Bradley M. Rowland, Sachi Sarwal, Adithya Sivakumar, Ajay K. Subramanian

Blue Valley North: Joseph S. Bricker, Sarah N. Cokingtin, Emmaline R. Lorenzo, Abbie R. Miller, Joseph L. Pickert, Nina X. Singh, Michael T. Zhou

Blue Valley Northwest: Michelle M. Chen, Katherine L. Hartman, Amanda E. House, Veronica D. McKinny, Ami S. Nanavaty, Grant M. Sander, Charles J. Welsh

Blue Valley Southwest: Zachary R. Case, Matara R. Hitchcock, Grant P. Laster, Katherine E. Super

Blue Valley West: Eric J. Briscoe, Benjamin R. Hodges, Brianna C. Jackson, Joseph R. Nail, Anna J. Peters, Olivia H. Zhao

Homeschool: Alec Q. Knutsen, Kevin McGuire

Hyman Brand Hebrew Academy: Alex L. Sher

Olathe East: Matthew W. Gleason, Snigdha Sharma, Dane J. Stapleton

Olathe North: Victoria G. Bergman, Ryan H. Dahl, Emmett A. Fitzgerald, Christoph C. Kinzel, Elizabeth E. Tucker

Olathe Northwest: Erik R. Flom, Kyle B. Lorey

Olathe South: Andrea K. Beene, Tanner B. Delaney, Evan L. Eschliman, Brock F. Webb

St. James Academy: Bradley C. Berning, Kathryn E. Colanero, Timothy J. Hendricks, Ian P. Jones

St. Thomas Aquinas: Mitchell J. Gampper, Paige C. Thomeczek

Shawnee Mission East: Alexander J. Armer, Justin T. Armer, Shao N. Borosha, Xiao Lu, Brian W. Philipps, Utsa A. Ramaswami, Henry J. Recker, Robert L. Simpson, Margaret C. Swartz, Ada Throckmorton, Kevin L. Xu

Shawnee Mission North: Goldia M. Kiteck

Shawnee Mission Northwest: Samuel J. Gross, Benjamin P. Huddleston, Connor L. McDonald

Shawnee Mission South: Caitlin T. Duffy, Virginia L. Friedrich, Melanie S. Powell

Shawnee Mission West: Hannah K. Wilhelm, Tabina Amber Yeasin

Submit an ad